Prosimy o kontakt

Zespół odstawienia alkoholu

Zespół odstawienia alkoholu, czyli niełatwa droga do rzucenia nałogu

Dobrowolne lub przymusowe odstawienie alkoholu u osób uzależnionych może wiązać się z wystąpieniem alkoholowego zespołu abstynencyjnego. Szacuje się, że 10% uzależnionych doświadcza psychicznych i somatycznych zaburzeń związanych z AZA, zagrażających życiu.

AZA może wiązać się z agresywnymi zachowaniami.
Uniemożliwienie picia alkoholikowi może spowodować agresję

Zespół abstynencyjny – co to jest?

Alkoholowy zespół odstawienny lub abstynencyjny (AZA) pojawia się u osób uzależnionych od alkoholu lub będących w ciągach w momencie nagłego zaprzestania picia. Jest to szereg różnych objawów psychicznych i somatycznych zależnych od wielu czynników, m.in.: długości ciągu alkoholowego i ilości przyjmowanego alkoholu, stopnia wyniszczenia organizmu, osobniczych predyspozycji itp. U różnych osób objawy te mogą pojawiać się z innym stopniem nasilenia, a w skrajnych przypadkach mogą zagrażać życiu.

Zespoły mogą różnić się nasileniem i czasem trwania – od łagodnych, trwających kilka godzin symptomów przypominających kaca; poprzez objawy o średnim stopniu nasilenia obejmujące: rozdrażnienie, ból głowy, drżenie, bezsenność, lęki, kołatania serca; aż po silne zaburzenia trwające powyżej tygodnia, podczas których mogą wystąpić: padaczka, zaburzenia pracy serca, delirium, objawy psychotyczne. Zagrażające życiu objawy odstawienia wymagają pilnej hospitalizacji, gdyż są stanem bezpośredniego zagrożenia życia.

Objawy zespołu odstawienia alkoholu

Niepowikłany i łagodny zespół odstawienia może pojawić się u osób, które jednorazowo nadużyły alkoholu np. po zbyt mocno zakrapianej imprezie, nie jest więc charakterystyczny wyłącznie dla osób uzależnionych. Do łagodnych objawów zalicza się: drżenie mięśni, poczucie nerwowości i wewnętrznego roztrzęsienia, wypłukanie z elektrolitów, odwodnienie, ból głowy, nudności i wymioty.

U osób, które piły alkohol przez kilka dni pod rząd, nagłe odstawienie używki może wywołać poważniejsze objawy, do których należą:

  • drżenie i bóle mięśni,
  • ból głowy,
  • wzmożona potliwość,
  • utrata apetytu,
  • nudności i wymioty,
  • biegunka,
  • przyspieszona akcja serca
  • nadciśnienie tętnicze,
  • naprzemienne odczucie uderzeń gorąca i zimna,
  • podwyższona temperatura ciała
  • drażliwość i niepokój
  • nadwrażliwość na dźwięki i światło,
  • bezsenność,
 • poczucie ogólnego rozbicia,

W ciężkich postaciach zespołu abstynencyjnego, mogą rozwinąć się poważne zaburzenia, trwające od kilku do kilkunastu dni, i niekiedy wymagające hospitalizacji. Do ciężkich objawów zespołu abstynencyjnego należą:

  • zaburzenia świadomości,
  • halucynacje, iluzje, urojenia,
  • napady drgawek padaczkowych,
  • nasilone pobudzenie psychoruchowe,
  • utrata samokontroli,
 • zachowania autoagresywne lub agresywne.
Niepokój agresja w chorobie alkoholowej
Agresja w alkoholizmie

Jak długo trwają objawy odstawienia alkoholu?

Im dłuższy był okres ciągu alkoholowego, i im większe dawki były przyjmowane, tym większe ryzyko wystąpienia zespołu abstynencyjnego w momencie odstawienia. Czas trwania objawów też jest silnie zależny od długości i intensywności picia. Drżenie ciała i inne łagodne objawy pojawiają się zwykle 6-8 godzin po odstawieniu alkoholu i mogą trwać przez kilka godzin. Zazwyczaj jednak trwają od kilku do kilkunastu dni; większość ostrych objawów abstynencji mija w ciągu 7-10 dni. Objawy psychotyczne i majaczenia, nazywane delirium zazwyczaj pojawiają się po ok. 72 godzinach od ostatniej dawki alkoholu i mogą utrzymywać się do 10 dni. Jest to najbardziej niebezpieczny okres abstynencji, który bez pomocy medycznej w około 20% przypadków może skończyć się śmiercią. W tym czasie mogą pojawić się także napady padaczkowe, halucynozy i psychozy.

Po kilku do kilkunastu dniach od przyjęcia ostatniej dawki alkoholu, i po ustąpieniu ostrych objawów abstynencji można przejść do odwykowego leczenia uzależnienia.

Agresja alkoholika w stosunku do rodziny

Zespół odstawienia alkoholu – leczenie i postępowanie

Pacjenta, który wykazuje objawy zespołu abstynencyjnego należy pilnie obserwować i nie pozostawiać go bez opieki, a w niektórych przypadkach może być wymagana hospitalizacja. W trakcie odtruwania lekarz podaje pacjentowi leki uspokajające. Leki te mają uspokoić pacjenta i zminimalizować ryzyko wystąpienia napadów padaczkowych oraz ataków psychotycznych. W trakcie detoksu, pacjentowi podaje się kroplówki z elektrolitami i substancjami odżywczymi oraz witaminą B1. Może być też wymagane zastosowanie innych leków. W zależności od nasilenia objawów i komplikacji, w proces leczenia mogą być zaangażowani lekarze różnych specjalności, w tym: interniści, kardiolodzy, psychiatrzy.

Co po ustąpieniu objawów alkoholowego zespołu abstynencyjnego?

Detoks i załagodzenie objawów odstawiennych to dopiero pierwszy krok w celu zerwania z nałogiem. Wyciszony i odżywiony organizm będzie ponownie domagał się swojej dawki C2H5OH, dlatego niezwykle ważne jest aby skierować taką osobę na skuteczne leczenie odwykowe prowadzone w poradniach leczenia uzależnień lub w naszym ośrodku. Oprócz tego, niezwykle ważne jest również wsparcie psychologiczne rodziny i znajomych, by pacjent nie czuł się pozostawiony sam sobie z problemem.

Agresywne zachowania alkoholika
Zadzwoń 608775984