Prosimy o kontakt

Zespół Otella – przyczyny i leczenie

Zespół Otella – przyczyny i leczenie

Zespół Otella bywa nazywany alkoholowym obłędem zazdrości, obłędem opilczym lub paranoją alkoholową. To rodzaj psychozy urojeniowej. Zazwyczaj dotyka mężczyzn po 40 roku życia, chociaż występuje także u starszych kobiet. Swoją nazwę zespół Otella wziął od tytułowego bohatera tragedii Szekspira, który był patologicznie zazdrosny o Desdemonę, swoją żonę. Stale podejrzewał ją o zdradę, chociaż nie miał ku temu żadnych racjonalnych przesłanek. W wyniku urojeń zabił partnerkę, a gdy dowiedział się, że zawsze pozostała mu wierna, popełnił samobójstwo. Podobnie postępują alkoholicy cierpiący na tak zwany obłęd opilczy – czasami ich choroba doprowadza do znęcania się nad kobietą, a nawet do zabójstwa.

Czytaj dalej

Zespół Korsakowa – przyczyny i leczenie

Zespół Korsakowa (diencephalic amnesia) nazywany inaczej alkoholowym zespołem amnestycznym lub zespołem Wernickiego-Korsakowa jest objawem ciężkich zaburzeń metabolicznych będących efektem długotrwałego picia i przewlekłego niedożywienia. Wieloletnie nadużywanie alkoholu prowadzi do niedoborów witamin z grupy B, głównie witaminy B1 (tiaminy), które wpływają na wystąpienie zaburzeń psychicznych.

Czytaj dalej

Encefalopatia wątrobowa – objawy i leczenie

Encefalopatia wątrobowa (hepatic encephalopathy) to zespół neuropsychiczny charakteryzujący się zaburzeniami funkcjonowania centralnego układu nerwowego. Zespół ten jest skutkiem upośledzenia detoksykacyjnej funkcji wątroby. Jeśli w organizmie zmniejsza się liczba czynnych hepatocytów albo dochodzi do utrudnionego przepływu krwi przez wątrobę, nie może ona efektywnie usuwać toksyn. U zdrowej osoby amoniak, mangan, kwasy tłuszczowe, fenole, fałszywe przekaźniki dla GABA czy mangan byłyby usuwane na bieżąco, zaś u chorego z wątrobą uszkodzoną na skutek działania niektórych leków, substancji toksycznych, wirusów, ostrego zakażenia lub alkoholu, pozostają w obiegu, doprowadzając do uszkodzenia mózgu.

Czytaj dalej

Delirium tremens

Delirium tremens

Czym jest delirium tremens?

Delirium tremens, nazywane także majaczeniem drżennym, alkoholowym albo białą gorączką alkoholową jest stanem wywołanym nagłym odstawieniem lub znaczną redukcją ilości wypijanego alkoholu u osób od niego uzależnionych. Majaczenie to dosłownie dezorientacja połączona ze zmąceniem świadomości, której towarzyszą zarówno objawy psychiczne, jak i somatyczne. Delirium uznawane jest za najcięższą, a przy tym najbardziej niebezpieczną postać zespołu abstynencyjnego. Jego objawy obserwuje się zazwyczaj od jednego do trzech dni po rezygnacji z alkoholu.

Według statystyk majaczenie alkoholowe występuje u około 5% do 33% uzależnionych, których leczy się z powodu alkoholowego zespołu abstynencyjnego. Co ciekawe, delirium tremens może się pojawić raczej po co najmniej kilkuletnim nadużywaniu alkoholu i z reguły nie stwierdza się go u pacjentów przed 25 rokiem życia. Zdecydowanie częściej diagnozuje się je u mężczyzn niż u kobiet.

Czytaj dalej

Ciąg alkoholowy – czym jest i jak go przerwać?

Ciąg alkoholowy – czym jest i jak go przerwać?

Ciąg alkoholowy definiowany jest jako stan odurzenia alkoholem trwający 48 godzin lub więcej. Mówi się, że taki okres picia to typowy element przewlekłej – inaczej czwartej, chronicznej – fazy choroby alkoholowej. Czasami ciągi zdarzają się również w fazie ostrzegawczej, ale wówczas pełnią nieco inną funkcję. W fazie ostrzegawczej mają raczej redukować napięcie, zaś w chronicznej łagodzić objawy zespołu abstynencyjnego takie jak mdłości, wymioty, wzmożoną potliwość, zaburzenia snu, niepokój, drżenia mięśniowe, bóle głowy, zawroty głowy oraz – rzadziej – omamy. Chory, który ma świadomość, jak nieprzyjemny jest moment tuż po odstawieniu alkoholu, czyli kiedy jego zawartość we krwi spada, pije, aby nie doświadczyć opisanych objawów. Chce poprawić swoje samopoczucie, wpadając tym samym ciąg lub inaczej mówiąc cug alkoholowy.

Czytaj dalej

Jak rozmawiać z dzieckiem o problemie alkoholowym?

Jak rozmawiać z dzieckiem o problemie alkoholowym?

Niepijący rodzice różnie reagują na problem alkoholizmu partnera i jego relację z dziećmi – czasami obawiają się tego, co dzieje się z najmłodszymi w związku z incydentami alkoholowymi, które widzą w domu, czasami są zaniepokojeni obciążeniami dziedzicznymi alkoholizmu, a czasami sądzą, że córki i synowie nie widzą problemu.

Według badań, dzieci wychowywane w rodzinach z problemem alkoholowym dużo częściej mają zakłócone poczucie bezpieczeństwa, doświadczają leków, napięć, dezorientacji i czują się samotne. Aby temu przeciwdziałać, ważne jest rozmawianie z najmłodszymi o tym, co się tak naprawdę dzieje z rodzicem.

Czytaj dalej

Alkohol a przemoc

Alkohol a przemoc

Nawet niewielkie ilości wypitego alkoholu mogą mieć wpływ na zmiany w zachowaniu człowieka. Mogą one zdarzać się u osób pijących przez długi czas, ale też u takich spożywających alkohol rzadko, tylko okazjonalnie.

Podczas spożywania alkoholu dochodzi do upośledzenia funkcjonowania układu nerwowego. Osoba pijąca jest wtedy bardziej podatna na zmiany nastrojów, które mogą przybierać różne formy, od szczęścia po agresję oraz może zacząć postrzegać inaczej swoje otoczenie.

Czytaj dalej
Zadzwoń 608775984