Prosimy o kontakt

Jazda po alkoholu – jak odzyskać prawo jazdy?

widok zza pleców kierowcy samochodu osobowego

Kierowca, zgodnie z polskimi przepisami, może stracić prawo jazdy, jeżeli:

  • przekroczy dopuszczalną prędkość w terenie zabudowanym o 50 km/h,
  • przekroczy dopuszczalną ilość punktów karnych,
  • prowadzi pod wpływem alkoholu.

Dopuszczalne stężenie alkoholu we krwi, przy którym można prowadzić pojazdy mechaniczne, wynosi nie więcej niż 0,19 promila. Jazda pod wpływem alkoholu, w zależności od poziomu alkoholu we krwi (powyżej 0,2 promila) i w wydychanym powietrzu, jest uznawana za wykroczenie lub za przestępstwo.

Czytaj dalej

Leczenie alkoholizmu – Naltrexone

Naltrexone występuje pod wieloma nazwami: Naltrekson, Naltreksone, Naltrexon. Po raz pierwszy został dopuszczony do obrotu przez FDA (Agencja Żywności i Leków) w 1984 roku. Jest to substancja, która często określana jest jako antidotum. Uniemożliwia przyłączanie się substancji narkotycznych z receptorami opioidowymi. Stosowany jest w lekach doustnych – w postaci chlorowodorku naltreksonu oraz do wstrzykiwań – w postaci bromku metylnaltreksonu.

Czytaj dalej

Neuropatia alkoholowa

Neuropatia alkoholowa (inaczej polineuropatia alkoholowa) to zespół objawów klinicznych, które rozwijają się u osób uzależnionych od alkoholu. Schorzenie wiąże się z istniejącym stanem zapalnym albo uszkodzeniem ośrodkowego układu nerwowego. Powoduje problemy z przewodzeniem informacji czuciowych, ruchowych oraz autonomicznych. Z tego względu polineuropatię alkoholową zalicza się do chorób neurologicznych. Według różnych danych występuje u 30, a nawet 50% alkoholików, chociaż częściej dotyka mężczyzn niż kobiet. Wiadomo, że ryzyko zachorowania zwiększa się wraz z częstotliwością i ilością spożywanego alkoholu.

Czytaj dalej

Halucynoza alkoholowa

Halucynoza alkoholowa nazywana również omamicą alkoholową lub ostrą omamicą to postać psychozy alkoholowej, w której obserwuje się przede wszystkim omamy słuchowe. U niektórych pacjentów mogą się one łączyć z urojeniami oraz omamami dotyczącymi innych zmysłów, w tym np. wzroku. Halucynoza jest drugą co do częstości występowania psychozą alkoholową – zazwyczaj towarzyszy objawom zespołu abstynencyjnego. Niektórzy badacze uważają, że to odmiana majaczenia alkoholowego.

Czytaj dalej

Zespół Otella

Zespół Otella bywa nazywany alkoholowym obłędem zazdrości, obłędem opilczym lub paranoją alkoholową. To rodzaj psychozy urojeniowej. Zazwyczaj dotyka mężczyzn po 40 roku życia, chociaż występuje także u starszych kobiet. Swoją nazwę zespół Otella wziął od tytułowego bohatera tragedii Szekspira, który był patologicznie zazdrosny o Desdemonę, swoją żonę. Stale podejrzewał ją o zdradę, chociaż nie miał ku temu żadnych racjonalnych przesłanek. W wyniku urojeń zabił partnerkę, a gdy dowiedział się, że zawsze pozostała mu wierna, popełnił samobójstwo. Podobnie postępują alkoholicy cierpiący na tak zwany obłęd opilczy – czasami ich choroba doprowadza do znęcania się nad kobietą, a nawet do zabójstwa.

Czytaj dalej

Zespół Korsakowa

Zespół Korsakowa (diencephalic amnesia) nazywany inaczej alkoholowym zespołem amnestycznym lub zespołem Wernickiego-Korsakowa jest objawem ciężkich zaburzeń metabolicznych będących efektem długotrwałego picia i przewlekłego niedożywienia. Wieloletnie nadużywanie alkoholu prowadzi do niedoborów witamin z grupy B, głównie witaminy B1 (tiaminy), które wpływają na wystąpienie zaburzeń psychicznych.

Czytaj dalej

Encefalopatia wątrobowa

Encefalopatia wątrobowa (hepatic encephalopathy) to zespół neuropsychiczny charakteryzujący się zaburzeniami funkcjonowania centralnego układu nerwowego. Zespół ten jest skutkiem upośledzenia detoksykacyjnej funkcji wątroby. Jeśli w organizmie zmniejsza się liczba czynnych hepatocytów albo dochodzi do utrudnionego przepływu krwi przez wątrobę, nie może ona efektywnie usuwać toksyn. U zdrowej osoby amoniak, mangan, kwasy tłuszczowe, fenole, fałszywe przekaźniki dla GABA czy mangan byłyby usuwane na bieżąco, zaś u chorego z wątrobą uszkodzoną na skutek działania niektórych leków, substancji toksycznych, wirusów, ostrego zakażenia lub alkoholu, pozostają w obiegu, doprowadzając do uszkodzenia mózgu.

Czytaj dalej

Czym jest delirium tremens?

Czym jest delirium tremens?

Delirium tremens, nazywane także majaczeniem drżennym, alkoholowym albo białą gorączką alkoholową jest stanem wywołanym nagłym odstawieniem lub znaczną redukcją ilości wypijanego alkoholu u osób od niego uzależnionych. Majaczenie to dosłownie dezorientacja połączona ze zmąceniem świadomości, której towarzyszą zarówno objawy psychiczne, jak i somatyczne. Delirium uznawane jest za najcięższą, a przy tym najbardziej niebezpieczną postać zespołu abstynencyjnego. Jego objawy obserwuje się zazwyczaj od jednego do trzech dni po rezygnacji z alkoholu.

Czytaj dalej
Zadzwoń 666 999 121