Prosimy o kontakt

Sposoby leczenia alkoholika

 

Sposoby leczenia alkoholika – co należy wiedzieć o terapii alkoholowej?

Proces leczenia alkoholika trzeba zacząć od uświadomienia mu istoty problemu. Bez tego, i bez jego chęci leczenia, nawet najlepsza terapia ma nikłe szanse powodzenia, gdyż jest to proces w dużej mierze zależny od „silnej woli”, wymagający konsekwencji i wsparcia otoczenia. Kiedy zostanie już podjęta decyzja o leczeniu, można zastanowić się nad najlepszymi metodami.

Różne oblicza alkoholizmu, różne rodzaje leczenia

Skuteczna terapia alkoholowa powinna być dobrana do możliwości i potrzeb pacjenta. W świadomości społecznej pokutuje skojarzenie terapii alkoholowej z przymusowym detoksem w niezbyt przyjemnych warunkach. Taki stereotyp sprawia, że osoby, które mają problem z alkoholem nie chcą iść na terapię w obawie o to, że nie dadzą rady, będą się męczyć lub łączą leczenie alkoholowe z mitem zamknięcia w psychiatryku.

Wśród alkoholików liczną grupą są tzw. alkoholicy wysokofunkcjonujący, czyli osoby które na pierwszy rzut oka wcale nie sprawiają wrażenia uzależnionych. To często ludzie bardzo dobrze zarabiający, cieszący się wysoką pozycją społeczną, w niczym nieprzypominający stereotypowego pijaka. Ich diagnoza i leczenie mogą być mocno utrudnione, ponieważ potrafią się bardzo dobrze kamuflować – to często biznesmeni czy przedsiębiorcy.

W Polsce leczenie alkoholizmu dla wszystkich jest bezpłatne, ale tak jak istnieje leczenie w szpitalu i przychodniach na NFZ, tak też istnieje leczenie prywatne w domu lub ośrodkach o znacznie wyższym standardzie. Te jednak są obarczone pewnymi kosztami i różnią się zakresem usług, metodami i standardem obsługi.

Dlaczego o tym piszemy? Ponieważ powodzenie terapii zależy w dużej mierze od zaangażowania i możliwości chorego. Terapia zawsze musi być dopasowywana indywidualnie. W naszej poradni leczenia alkoholizmu dobierzemy dany rodzaj terapii do możliwości pacjenta, tak aby zmaksymalizować jej skuteczność, uwzględniając również możliwości finansowe chorego. Prowadzimy stacjonarny ośrodek leczenia uzależnień o wysokim standardzie, w którym przeprowadzamy zabiegi odtruwania w ekskluzywnych warunkach, ale też gabinet prywatny, w którym wykonujemy zabiegi wszycia Esperalu.

Zadzwoń 666 999 121