Co warto wiedzieć przed wszyciem esperalu.
Wymagane jest minimum 12 godzin trzeźwości, producent leku na ulotce podaje właśnie taki czas, który powinien minąć od ostatniego kontaktu z alkoholem. Chirurdzy wszywający esperal zalecają 24 godziny trzeźwości. 24 godziny lub dłuższy czas od ostatniego kieliszka zmniejsza ilość powikłań. Pacjenci po ciągu alkoholowym mają zaburzone krzepnięcie i przedłużony czas krwawienia. Dłuższy czas od ostatniego kieliszka to mniejsze ryzyko odrzutu esperalu.
Są pewne przeciwwskazania do wszycia esperalu:
- Niewydolność wątroby – ciężka choroba, pacjent zwykle o niej wie, leżał w szpitalu i był diagnozowany. Nie jest przeciwwskazaniem podwyższenie tak zwanych prób wątrobowych. Wysoki APAT ALAT jest regułą po ciągu alkoholowym i normalizuje się po zaprzestaniu picia.
- Świeżo przebyty zawał serca- świerzo oznacza w tym przypadku 6 miesięcy. Nie jest przeciwwskazaniem przebyty zawał w przeszłości.
- Przeciwwskazaniem do zabiegu chirurgicznego w tym wszycia esperalu jest terapia doustnymi lekami zmniejszającymi krzepliwość – tak zwane leki „rozrzedzające krew: W takim przypadku można wykonać zabieg ale trzeba kilka dni wcześniej przejść na zastrzyki przeciwkrzepliwe lub jeśli choroba pozwala wstrzymać się od przyjmowania 3 dni przed zabiegiem wszycia esperalu.
- Padaczka – jest przeciwwskazaniem, nie należy jej jednak mylić z drgawkami poalkoholowymi. Alkoholikom zdarzają się w okresie trzeźwienia napady drgawkowe wyglądające jak padaczka – potocznie określa się to mianem padaczka poalkoholowa. Jednak padaczka to trwałe powtarzające się napady drgawkowe – u alkoholików może dojść do takiej sytuacji, że pomimo długiego okresu trzeźwości drgawki nadal występują i potrzebne jest stałe przyjmowanie leków przeciwpadaczkowych.
- Próby samobójcze ciężkie choroby psychiczne – są przeciwwskazaniem do wszycia esperalu – jest podyktowane niebezpieczeństwem nieprzestrzegania zakazu picia alkoholu.
- Nadciśnienie nie poddające się leczeniu może też skłonić chirurga do odmowy wszycia, nie jest przeciwskazaniem nadciśnienie tętnicze reagujące na leczenie.